Skip to main content

Arkansas high school cross country championships: Fayetteville's Carson Wasemiller, Jack Williams win 6A titles; Bentonville sweeps team crowns

Fayetteville runners swept the 6A individual titles this weekend at the Arkansas high school cross country championships in Hot Springs.
XC-scaled

Fayetteville runners swept the 6A individual titles this weekend at the Arkansas high school cross country championships in Hot Springs.

Jack Williams, a senior, won the boys title with 10 seconds to spare (15:38.44) ahead of Bentonville senior Dawson Mayberry (15:48.46). On the girls side, sophomore Carson Wasemiller (18:14.04) recorded a comfortable victory against Rogers sophomore Mia Loafman (18:39.14) and others.

Bentonville won both team championships — the fourth in a row for the boys program, the third straight for the girls.

Here are the top five finishers in each class. The full results are available at MileSplit.

6A GIRLS

Carson Wasemiller, Fayetteville, 18:14.04

Mia Loafman, Rogers, 18:39.14

Ali Nachtigal, Rogers, 18:54.75

Abby Elcan, Har-Ber, 19:02.60

Emily Robinson, Bentonville, 19:24.70

Team champion: Bentonville

6A BOYS

Jack Williams, Fayetteville, 15:38.44

Dawson Mayberry, Bentonville, 15:48.46

John Sutton, Conway, 15:50.26

Dylan Mayberry, Bentonville, 15:52.95

Hudson Betts, Fayetteville, 15:57.07

Team champion: Bentonville

5A GIRLS

Marcie Cudworth, Mountain Home, 19:02.51

Macie Cash, Greenwood, 19:35.01

Olivia Pielemeier, Lake Hamilton, 19:45.40

Aubree Wille, Van Buren, 19:49.64

Emma Selph, Benton, 20:01.80

Team champion: Mountain Home

5A BOYS

Whit Lawrence, Mountain Home, 16:19.84

Noah Embrey, Greenwood, 16:28.24

Zeke McCain, Lake Hamilton, 16:30.45

Andrew Westphal, Mountain Home, 16:31.19

Evan Armitage, Lake Hamilton, 16:38.75

Team champion: Lake Hamilton

4A GIRLS

Chloe Weathers, Clarksville, 20:04.15

Elise Knight, Valley View, 20:24.67

Reese McMillan, Valley View, 20:27.57

Macy Weathers, Clarksville, 20:32.66

Kendal Minton, Valley View, 20:49.76

Team champion: Valley View

4A BOYS

Matthew Dunsworth, Clarksville, 17:00.76

Baltazar Garcia, Dardanelle, 17:21.02

Logan Myers, Mena, 17:25.98

Read More

Preston Wright, Highland, 17:33.44

AJ Post, Ozark, 17:37.57

Team champion: Pea Ridge

3A GIRLS

Juliah Rodgers, Jessieville, 19:48.07

Makenzie Greenlee, West Fork, 20:27.19

Joyce Ferguson, West Fork, 20:38.15

Maddie Cabana, Clinton, 20:41.40

Maria Grano, Waldron, 21:24.33

Team champion: West Fork

3A BOYS

Luke Walling, Cave City, 15:53.61

Connor Jackson, Manila, 16:33.15

Brolan Griffeth, Episcopal Collegiate School, 17:18.37

Sean Worthman, Haas Hall Academy, 17:55.10

Luis Morales, Centerpoint, 18:01.43

Team champion: Episcopal Collegiate School

2A GIRLS

Katelyn Provence, Cedar Ridge, 20:49.96

Ali Looney, Parkers Chapel, 21:14.72

Taylor Hooten, Quitman, 21:37.47

Allison Weaver, Bigelow, 21:51.53

Jada Harrell, Bigelow, 21:57.35

Team champion: Quitman

2A BOYS

Jacob Tyburski, Haas Hall Bentonville, 17:00.37

Justice Neufeld, Acorn, 17:15.34

Josh Tibbs, Conway Christian, 17:32.88

Nic Shue, Quitman, 17:53.98

Truman Martin, St. Joseph-Conway, 18:21.80

Team champion: Acorn

1A GIRLS

Abbey Linville, Rural, 19:40.87

Aubery Henderson, Jasper, 21:42.56

Lillian Hellwig, Northwest Arkansas Classical Academy, 21:56.99

Haley Gentry, West Side Greers Ferry, 22:02.58

Kadence Dilks, West Side Greers Ferry, 22:14.45

Team champion: West Side Greers Ferry

1A BOYS

Joseph Garay, Hermitage, 17:45.23

Will Scheland, Thaden, 18:20.88

Carson Jefford, Abundant Life Christian Academy, 18:36.32

Ryan Kotoucek, Northwest Arkansas Classical Academy, 18:50.74

Josiah McCullough, Haas Hall Rogers, 19:22.67

Team champion: Northwest Arkansas Classical Academy

Full results