Skip to main content

WIAA 2019 state high school football quarterfinal games, dates, times and sites

2019-11-15-at-8.42.40-PMmt-spokane-peninsula-football-playoff-15

CLASS 4A QUARTERFINALS

CLASS 4A BRACKET

Saturday: No. 13 Mount Si (9-2) at No. 3 Lake Stevens (11-0), 1 p.m., Lake Stevens High School

Saturday: No. 7 Puyallup (10-1) at No. 2 Camas (11-0), 2 p.m., Doc Harris Stadium

Saturday: No. 5 Bothell (9-2) at No. 4 Graham-Kapowsin (11-0), 1 p.m., Art Crate Field, Spanaway

Saturday: No. 8 Woodinville (10-1) at No. 1 Kennedy Catholic (11-0), 7 p.m., Renton Memorial Stadium

CLASS 3A QUARTERFINALS

CLASS 3A BRACKET

Saturday: No. 6 Marysville-Pilchuck (11-0) at Lincoln (9-2), 1 p.m., Lincoln Bowl, Tacoma

Saturday: No. 7 Bellevue (9-2) at No. 2 Eastside Catholic (9-1), 4 p.m., Memorial Stadium, Seattle

Saturday: No. 5 Kennewick (10-1) at No. 4 Bethel (8-3), 6 p.m., Art Crate Field, Spanaway

Saturday: No. 8 Mount Spokane (9-2) at No. 1 O’Dea (10-0), 1 p.m. Memorial Stadium, Seattle

CLASS 2A QUARTERFINALS

CLASS 2A BRACKET

Saturday: No. 11 Washougal (7-4) at No. 3 Lynden (8-2), 2 p.m., Civic Stadium, Bellingham

Friday: No. 7 Prosser (9-2) at No. 2 Steilacoom (9-2), 7 p.m., Mount Tahoma Stadium, Tacoma

Saturday: No. 5 Lakewood (8-2) at No. 4 Hockinson (10-1), 4 p.m., Battle Ground Stadium

Read More

Saturday: No. 8 Archbishop Murphy (8-2) at No. 1 Tumwater (11-0), 1 p.m., Tumwater Stadium

CLASS 1A QUARTERFINALS

CLASS 1A BRACKET

Saturday: No. 6 Deer Park (11-0) at No. 3 Montesano (11-0), 2 p.m., Montesano High School

Saturday: No. 7 Lynden Christian (9-1) at No. 2 La Salle (11-0), 2 p.m., Zaepfel Stadium, Yakima

Saturday: No. 5 Mount Baker (9-1) at No. 13 Connell (8-3), 1 p.m., Lions Field, Moses Lake

Saturday: No. 8 Omak (11-0) at No. 1 Royal (11-0), 2 p.m., David Nielsen Memorial Field, Royal City

CLASS 2B QUARTERFINALS

CLASS 2B BRACKET

Saturday: No. 6 Lake Roosevelt (9-1) at No. 3 Kalama (8-2), 1 p.m., Kalama High School

Saturday: No. 10 Toledo (8-3) at No. 2 Napavine (9-1), 4 p.m., Tiger Stadium, Centralia

Saturday: No. 5 Adna (7-3) at No. 4 Chewelah (7-4), 1 p.m., Gonzaga Prep, Spokane

Saturday: No. 9 Tri-Cities Prep (10-1) at No. 1 Onalaska (10-0), 1 p.m., Tiger Stadium, Centralia

CLASS 1B QUARTERFINALS

Saturday: No. 6 Lummi (7-3) at No. 3 Almira/Coulee-Hartline (10-1), 4 p.m., Quincy High School

Friday: No. 7 Quilcene (8-1) at No. 2 Naselle (10-0), 7 p.m., Stewart Field, Aberdeen

Saturday: No. 5 Lyle/Wishram (9-2) at No. 4 Entiat (9-2), 1 p.m., Quincy High School

Friday: No. 8 Selkirk (9-1) at No. 1 Odessa (10-0), 7 p.m., Quincy High School