Georgia high school track and field state championships: Day 1 video, photos and winners
Photos by Ed Turlington
The track and field state championships began Thursday at four locations across the state — Hugh Mills in Albany, McEachern in Powder Springs, Grisham Stadium in Carrollton and Kinnett Stadium in Columbus.
In the 7A team standings after Day 1, Marietta (24 points) leads Brookwood (21), Milton and Mill Creek (19) and Woodstock (16). On the girls side, Lowndes (33) leads Archer (22), Cherokee (21) and Hillgrove (16.50).
Session 2 on Friday is loaded with running prelims, which begin at noon. The track finals begin at noon Saturday.
Day 1 winners
Girls
Class 7A
4x800: Harrison, 9:19.30
Triple jump: Kaylan McConnehead, Lowndes, 38’8.50
Pole vault: Riley Jones, South Forsyth, 12’6
Shot put: Sha’nyia Woolery, Berkmar, 43’4.50
High jump: Ariyah Davis, Lowndes, 5’4
Discus: Kameryn Hannon, Grayson, 128’5
Long jump: Skyler Harrelson, Cherokee, 19’5.50
Class 6A
4x800: Alexander, 9:49.34
Triple jump: Kayla Pinkard, Carrollton, 40’11.50
Pole vault: Liv Bollenbacher, Cambridge, 12’1
High jump: Aiya Webb, Buford, 5’6
Long jump: Adaejah Hodge, Alexander, 20’4.25
Shot put: Skylar Soli, Douglas County, 43’10
Discus: Noelle Igberaese, Dacula, 129’10
Class 5A
4x800: Decatur, 9:29.94
Triple jump: Jaci Wright, Jackson (Atlanta), 38’1.25
High jump: Zy Thompson, Griffin, 5’6
Shot put: Ayana Pugh, Jonesboro, 41’2
Pole vault: Layla Keadle, North Springs, 11’6
Discus: Jae’l Dunn, Stockbridge, 143’6
Long jump: Jaci Wright, Jackson (Atlanta), 18’10.50
Class 4A
4x800: Marist, 9:37.07
Shot put: Makayla Register, West Laurens, 41’4
Triple jump: Maleah Tidwell, West Laurens, 37’5
High jump: Angelina Casey, Pickens, 5’2
Pole vault: Sadie Arnold, North Oconee, 10’9
Discus: Raven Williams, Bainbridge, 117’1
Long jump: Jada Pittman, Jefferson, 18’11
Class 3A
4x800: Westminster, 9:27.56
Triple jump: Chelsea Davis, Sandy Creek, 40’10
Shot put: Alana Thomas, Greater Atlanta Christian, 38’11
Long jump: Chelsea Davis, Sandy Creek, 19’6.75
High jump: Taylor McCormick, Gilmer, 5’6
Discus: Leia Williams, Liberty County, 151’10
Pole vault: Amelia Johnson, Hart County, 12’5
Class 2A
4x800: Pace Academy, 9:44.81
Pole vault: Noelle Hambrick, Bremen, 10’9
Discus: Caroline Hedges, Chattooga, 132’0
Long jump: Nike Burkes, Callaway, 18’6
Triple jump: Stella Henry, Dade County, 37’10.50
High jump: Kenzie Henderson, Oglethorpe County, 5’4
Shot put: Yasmine Chambers, South Atlanta, 40’8.50
A Private
4x800: Landmark Christian, 9:46.41
Discus: Imani Washington, Wesleyan, 134’8
High jump: Maggie Byrd, Savannah Christian, 5’4
Long jump: Ellison Chadwick, Providence Christian, 18’8
Triple jump: Maddy Childress, Mt. Pisgah, 38’1
Shot put: Imani Washington, Wesleyan, 45’11.50
Pole vault: Libby Jackson, Hebron Christian, 11’0
A Public
4x800: Armuchee, 10:15.67
Pole vault: Ansley Dendy, Gordon Lee, 10’0
Long jump: Tadreuna Rogers, Terrell County, 17’10.5
Discus: Madolynn Loyd, Gordon Lee, 120’0
Shot put: Marilyn Lee, Gordon Lee, 39’9
Triple jump: Marley Bell, Montgomery County, 36’5.25
Boys
Class 7A
4x800: Woodstock, 7:47.53
Triple jump: Michael Tatnall, Meadowcreek, 48’2.75
Shot put: William Muller, Roswell, 54’3.50
High jump: Vincent McMillon, Alpharetta, 6’8
Long jump: Ryane Martin Jr., Cherokee, 22’11
Pole vault: Alon Rogów, Dunwoody, 15’6
Discus: Langston Jones, Brookwood, 163’10
Class 6A
4x800: Alexander, 8:00.22
Triple jump: Cameron Edwards, South Effingham, 47’1.50
Shot put: Piers Cameron, Pope, 54’6.50
Long jump: Amare Hall, Carrollton, 24’9.25
High jump: Riyon Rankin, Brunswick, 7’0
Discus: Piers Cameron, Pope, 169’1
Pole vault: Kareem Nazim, Carrollton, 15’0
Class 5A
4x800: Blessed Trinity, 7:53.54
Triple jump: Jordan McCants, Blessed Trinity, 47’0
High jump: Dylan Faulkner, Calhoun, 6’10
Shot put: Josh Dare, Creekside, 55’11.50
Pole vault: Dylan Faulkner, Calhoun, 15’0
Discus: Seth Allen, New Manchester, 197’1
Long jump: Jaylan Harris, Calhoun, 24’7
Class 4A
4x800: Fayette County, 8:08.62
Shot put: Logan Montgomery, Ridgeland, 56’7.75
Triple jump: Domonik Henderson, Monroe (Albany), 46’9.25
High jump: JD Black, Heritage (Catoosa), 6’8
Long jump: Sammy Hammett, Kendrick, 22’8.75
Discus: Logan Montgomery, Ridgeland, 175’9
Pole vault: John Harris, North Oconee, 13’6
Class 3A
4x800: Westminster, 8:11.71
Long jump: JC Curry, Hart County, 22’5
Pole vault: Simon Seid, North Hall, 15’6
Shot put: Keylan Rutledge, Franklin County, 53’4
High jump: D’Ante Bass, Windsor Forest, 6’6
Triple jump: JC Curry, 45’2.75
Discus: Kanye Fouch, Hart County, 163’9
Class 2A
4x800: Pace Academy, 8:02.75
Pole vault: Rashaud Burden, Heard County, 12’6
Discus: Jake Thompson, Bremen, 159’1
Long jump: Jalon Kilgore, Putnam County, 23’7
Triple jump: Elijah Hobson, Towers, 47’0
High jump: Camron Glasper, Vidalia, 6’4
Shot put: Darius Barge, 52’8.25
A Private
4x800: Mt. Pisgah, 8:00.65
Pole vault: Brenden Vanderpool, Whitefield Academy, 15’2
Discus: Johnerio Holt, Athens Academy, 167’0
Triple jump: Joshua Smith, Landmark Christian, 48’8
Long jump: Joshua Smith, Landmark Christian, 23’4
High jump: Keondre Glover, Stratford Academy, 6’8
Shot put: Johnerio Holt, Athens Academy, 53’7
A Public
4x800: Georgia Military, 8:38.65
Discus: Ramontel Dardy, Dublin, 139’8
Long jump: Jamarquez Tyson, Washington-Wilkes, 21’11.25
Pole vault: Lambdin Hardy, Commerce, 14’0
High jump: Azaria Smith, Turner County, 6’6
Shot put: Ken’Wan Felton, Macon County, 50’2.50
Triple jump: Phillip Baynes, Social Circle, 46’1
—