Skip to main content

SBLive All-Sports Awards update: Here's where the MHSAA programs stand after fall 2021 season

Madison Central leads the 6A race after winning state titles in football and both girls and boys swimming.
brandon-madison-central-mhsaa00030

Now that we've crowned MHSAA state champions in volleyball, swimming, cross country and football, it's time to take a look at where each classification stands in the 2021-22 SBLive All-Sports Awards standings.

At the conclusion of every high school athletic year - in late June - SBLive’s Tyler Cleveland will crunch the numbers to award Mississippi high school athletic programs who achieve the highest level of success in the most sports.

The scoring system has developed over the years and is based on how each team finishes in each sport. For example, a team receives 30 points for winning a state championship in any respective sport. If the sport relies on a playoff bracket to determine a champion, the runner-up receives 25 points and the teams who were defeated in the semifinal round receive 20 (and so on). Every team that reaches the playoffs, regardless of the team’s record, scores points for their school.

In a sport determined by indirect competition (like powerlifting or cross country), the first-place team receives 30 points, second place gets 25 (and so on), with the top eight teams receiving points.

Here's a look at the SBLive All-Sports Awards standings after the fall 2021 season:

(Feature photo by Austin Frayser)

SBLIVE ALL-SPORTS AWARDS STANDINGS

Class 6A

1. Madison Central - 120
Championships: Girls swimming, Boys swimming, Football

2. Oxford - 117.5
Championships: Boys XC

3. Tupelo - 90
Championships: None

Best of the rest: Ocean Springs (87.5), Pearl (60), Oak Grove (57.5), Brandon (55), Northwest Rankin (40).

Class 5A

T1. Lafayette - 70
Championships: None

T1. Brookhaven - 70
Championships: Boys XC

T3.Neshoba Central - 60
Championships: None

T3.Saltillo 60
Championships: Girls XC

Best of the rest: Long Beach (45), Vancleave (45), Picayune (40), West Jones (35), Cleveland Central (45)

Read More

Class 4A

1. Pontotoc - 80
Championships: Volleyball

2. Senatobia - 72.5
Championships: Boys XC

3. Corinth - 55
Championships: Girls XC

Best of the rest: Caledonia (40), West Lauderdale (40), Mooreville (37.5), Pass Christian (35)

Class 3A

1. St. Patrick - 125
Championships: Boys XC

2. St. Andrew’s - 112.5
Championships: Girls swimming, Boys swimming, Girls XC

3. Kossuth - 75
Championships: None

Best of the rest: Alcorn Central (60), Our Lady Academy (55), Amory (55), St. Stanislaus (52.5).

Class 2A

1. Walnut - 80
Championships: Girls XC, Boys XC

2. East Union - 65
Championships: None

3. Belmont - 37.5
Championships: Volleyball

Best of the rest: Puckett (35), East Webster (32.5), Bay Springs (30), Pisgah (25), Lake (25), Kemper County (25)

Class 1A

1. Tupelo Christian - 75
Championships: Boys XC

2. French Camp - 65
Championships: Girls XC

T3. Hickory Flat - 45
Championships: Volleyball

T3. Bay Springs - 45
Championships: Football

Best of the rest: Richton (30), Biggersville (30), Tremont (30), Biggersville (30)

Popular Stories