Skip to main content

Loudonville girls basketball G Corri Vermilya voted SBLive’s Ohio High School Athlete of the Week

Congratulations to Loudonville girls basketball guard Corri Vermilya for being voted SBLive’s Ohio High School Athlete of the Week for Feb. 21-27!
OH 16x9

Congratulations to Loudonville girls basketball guard Corri Vermilya for being voted SBLive’s Ohio High School Athlete of the Week for Feb. 21-27!

The 5-foot-9 sophomore had 23 points, seven rebounds, and six steals in a dominant 60-28 win over Columbia.

Vermilya ran away with this week's honor, receiving 92.86% of the total vote.

If you would like to nominate an athlete, please email athleteoftheweek@scorebooklive.com or message us on Twitter or Instagram at @sbliveoh.

Here are the other athletes who were nominated for Feb. 21-27:

Melody Arnett, Miami Valley Christian Academy girls basketball

Finished with 17 points and 29 rebounds in a 40-37 loss to Immaculate Conception Academy to grab her 539th rebound of the season, a new OHSAA record.

Brad Backston, Mentor ice hockey

Made the game-winning goal with 1 minute, 14 seconds left in overtime to win 2-1 over University.

Trenton Collins, Utica boys basketball

Led his team with 21 points and had 10 rebounds and four assists in a 57-54 win over Fredericktown to make Utica’s first tournament victory since 2011.

Read More

Jonathan Effertz, St. Ignatius boys basketball

Exploded for nine 3-pointers in a 92-30 rout over Medina Highland to break the single-game record for 3-pointers made.

Raegan Ernst, Dublin Jerome gymnastics

Won her fourth straight all-around district championship, placing first on bars (9.275) and floor (9.7) and was second on vault (9.525) and fourth on beam (9.325).

Chance Gray, Winton Woods girls basketball

The University of Oregon signee scored a game-high 31 points and had five assists, four rebounds and three steals to join OHSAA’s all-time scoring list at No. 29 with 2,210 points and help defeat Centerville 61-50.

Javon Lewis, Gahanna Lincoln wrestling

The sophomore placed second in the 175-pound weight class to qualify for districts.

Amani Lyles, Beechcroft boys basketball

Finished with 20 points to pace Beechcroft to an 89-25 win over Hamilton Township.

Anthony Massucci, Howland boys basketball

Massucci, who averages 19.9 points per game, made a clutch layup and big defensive plays in the final minute to help defeat Struthers 55-50.

Thackston McMullen, St. Xavier boys swimming

Won the Division I 500 free state championship for the second year in a row with a time of 4:26.58.

Cody Siegfried, Johnstown boys basketball

Had a game-high 25 points to beat Centerburg 43-40 and advance to the district semifinals.

Zennia Thomas, Warrensville Heights girls basketball

Scored 22 points to push past Elyria Catholic 55-54 and win a Division III district championship.

Solé Williams, Princeton girls basketball

Led all scorers with 27 points and had six rebounds and two assists to defeat Lakota East 58-43 and win a Division I district final.

Emma Yoder, Triway bowling

Bowled a series 688 on games of 245-222-221 to place her first on the all-tournament team.