Skip to main content

Vote now: Who should be SBLive Ohio's high school athlete of the week (December 18-24)?

Here are the candidates for SBLive’s Ohio high school athlete of the week for December 18-24.

Here are the candidates for SBLive’s Ohio high school athlete of the week for December 18-24. Read through the nominees and cast your vote. Voting will conclude Sunday at 11:59 p.m. If you would like to make a nomination in a future week, email athleteoftheweek@scorebooklive.com.

Grace Baker, Westlake girls bowling

Baker led the team to a win over a previously undefeated Cuyahoga Heights team by bowling a 303 two-game series. The win also tightened up the GCIBL league standings with Cuyahoga Heights tied with Magnificat at 5-1 and Westlake following with a 4-2 record.

Mackenzie Blackford, Solon girls basketball

Had another 20+ point game, scoring a team-high 25 points to earn a win over Mentor 70-35.

Tyler Davis, Wayne Trace boys basketball

Scored 22 points to lead Wayne Trace to a 49-41 victory over Lima Central Catholic.

Dulguun "Tommy" Gankhuyag, Centerville boys basketball

Recorded a double-double with 14 points and 10 rebounds as Centerville beat Pickerington Central 60-54 in overtime.

DJ Fillmore, Licking Heights boys indoor track and field

Leaped to first place in the long jump (21-10.50) and the triple jump (42-09.00) at the Jackets Holiday Indoor meet.

Charlie Fox, Riverside boys basketball

Tied a career-high with 30 points in a 76-69 win to help Riverside remain unbeaten this season.

Cortez Freeman, Africentric boys basketball

Freeman finished with 27 points in Africentric’s 78-57 victory over Lakota East.

Saniyah Hall, Laurel girls basketball

The freshman star scored 27 points to lead Laurel to a win in the NOHS East vs West Invitational. 

Torre Kildow, Union Local girls basketball

Dropped 27 points in the Lady Jets’ 54-47 win over Cameron (West Virginia) to stay undefeated.

Jackson Kloepfer, Bay boys wrestling

At the Cuyahoga Falls tri-match, the 150-pounder turned his opponent to his back for two points in the final seconds of the match to earn a comeback win 6-4. 

Read More

Andrew Lewis, Gilmour boys swimming

Helped the Lancers to a first-place finish in the All-Catholic Invitational, placing first in the 200 free (2:53:52) and 100 back (55.92). Lewis was also a part of the first-place 200 and 400 relay teams finishing in 1:49.90 and 3:03.03 respectively. 

Bede Lori, Caldwell boys basketball

Led the Redskins past Monroe Central with 35 points in a 64-48 win.

Kruz McClure, Westerville South boys basketball

Sealed the win with two made free throws and finished with 18 points and 8 rebounds as the Wildcats held off Harvest Prep 65-62.

Ella McMillen, West Holmes girls basketball

Had 15 points, 10 rebounds and three assists to help beat Madison Comprehensive 44-32.

Mary Meng, Midview girls basketball

Broke her previous record of 28 rebounds by grabbing 29 boards and added 22 points in a 67-32 win over Berea-Midpark.

Ashley Mullet, Hiland girls basketball

Finished with 23 points and went 4-for-5 from the three-point line to lead the Hawks to a 40-32 victory over Claymont.

Darryn Peterson, Cuyahoga Valley Christian Academy boys basketball

Set a new single-game school record with 51 points in an 82-27 rout over Tuslaw.

Maddie Powers, Malvern girls basketball

Posted a team-high 24 points to defeat Minerva 48-34.

Jaxon Rinkes, Carrollton boys basketball

Finished with 19 points, eight rebounds and four assists as the Warriors beat United 56-28.

Allie Stockton, Sidney girls basketball

Scored a game-high 21 points to lead the Yellow Jackets to a 57-31 win over Tippecanoe.

Ric’Keya White, Wayne girls indoor track and field

The standout freshman wrapped up a successful day at the Jackets Holiday Indoor meet by breezing to first place in the 200-meter dash (26.36) and 60-meter hurdles (9.06).